Przekaż nam 1,5% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 220 518 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Ulga na powrót

Ulga na powrót to zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych, przeznaczone dla osób, które przeniosły miejsce zamieszkania do Polski po 31 grudnia 2021 roku. Zwolnienie obejmuje przychody uzyskane w ciągu czterech kolejnych lat podatkowych.
 

Kto może skorzystać z ulgi na powrót?

Osoba, która przeniosła miejsce zamieszkania do Polski po 31 grudnia 2021 roku.
 
Osoba podlegająca nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.
 
Osoba, która nie miała miejsca zamieszkania w Polsce przez trzy lata kalendarzowe poprzedzające rok oraz od początku roku do dnia poprzedzającego dzień powrotu do Polski.
 
Osoba posiadająca obywatelstwo polskie, Kartę Polaka, obywatelstwo innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Konfederacji Szwajcarskiej. Alternatywnie, osoba, która mieszkała nieprzerwanie przez co najmniej trzy lata w kraju UE, EOG, Szwajcarii, Australii, Chile, Izraelu, Japonii, Kanadzie, Meksyku, Nowej Zelandii, Korei Południowej, Wielkiej Brytanii lub USA, lub mieszkała w Polsce przez co najmniej 5 lat poprzedzających trzyletni okres.
 
Osoba posiadająca certyfikat rezydencji lub inny dowód dokumentujący miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w okresie potrzebnym do ustalenia prawa do ulgi. Nie jest wymagany certyfikat rezydencji, wystarczą inne dokumenty potwierdzające miejsce zamieszkania za granicą, np. umowa o pracę lub najmu.
 
Osoba, która wcześniej nie korzystała z tej ulgi w całości lub w części, jeśli ponownie przeniosła miejsce zamieszkania do Polski.
 

Jakie przychody obejmuje ulga?

Przychody z pracy na etacie (umowa o pracę, stosunek służbowy, praca nakładcza, spółdzielczy stosunek pracy).
 
Przychody z umów zlecenia zawartych z firmą.
 
Zasiłek macierzyński.
 
Przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej, 19% podatkiem liniowym, 5% stawką (ulga IP Box) oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
 

Jakich przychodów nie obejmuje ulga?

 
Zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego (z wyjątkiem zasiłku macierzyńskiego), np. zasiłki chorobowe.
 
Przychody z umów o dzieło.
 
Przychody z praw autorskich (z wyjątkiem tych uzyskanych w ramach umowy o pracę).
 
Przychody podlegające opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
 
Przychody zwolnione od podatku (inne niż zwolnione na podstawie ulgi na powrót), np. diety i świadczenia z tytułu podróży służbowej.
 
Przychody, od których zaniechano poboru podatku w drodze rozporządzenia.
 

Dodatkowe informacje:

 
  • Maksymalna kwota zwolnienia wynosi 85 528 zł rocznie. Suma zwolnień w ramach PIT-0 (ulgi na powrót, ulgi dla młodych, ulgi dla rodzin 4+ i ulgi dla pracujących seniorów) nie może przekroczyć 85 528 zł rocznie.
  • Ulga może być stosowana od początku roku, w którym podatnik przeniósł miejsce zamieszkania do Polski, lub od początku roku następnego. Podatnik sam wybiera, od kiedy chce korzystać z ulgi.
  • Aby pracodawca mógł zastosować ulgę, należy złożyć mu pisemne oświadczenie, w którym informuje się o spełnianiu warunków do ulgi, wskazuje rok rozpoczęcia i zakończenia jej stosowania oraz zawarta jest klauzula o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Pracodawca zastosuje ulgę najpóźniej od następnego miesiąca po otrzymaniu oświadczenia.
  • Jeżeli podatnik przestanie spełniać warunki do ulgi (np. przekroczy limit), musi o tym poinformować pracodawcę.
  • Ulga obowiązuje przez cztery kolejne lata podatkowe.
  • Nie ma urzędowego wzoru oświadczenia, można je zredagować samodzielnie.
  • Osoba posiadająca Kartę Polaka może skorzystać z ulgi na powrót.
  • Osoba, która wróciła do Polski przed 1 stycznia 2022 roku nie może skorzystać z ulgi.

 

Zapisz się na Newsletter
Chrześcijańska Służba Charytatywna
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
Telefon:
(22) 31 31 425
E-mail:
biuro@bliskoserca.pl
Facebook
YouTube
Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij